Home » Politică » Ilie Bolojan refuză să dea explicații în Parlament. Şeful Guvernului nu se va prezenta la „Ora premierului”

Ilie Bolojan refuză să dea explicații în Parlament. Şeful Guvernului nu se va prezenta la „Ora premierului”

Redactia Redactia / 03.11.2025, 08:16
Ilie Bolojan refuză să dea explicații în Parlament. Şeful Guvernului nu se va prezenta la „Ora premierului”

Ilie Bolojan a fost invitat în Parlament de PSD și AUR pentru a da explicații privind retragerea trupelor americane din România, însă șeful Guvernului nu va participa la „Ora premierului”, programată pentru luni, 3 noiembrie 2025, motivând o agendă extrem de încărcată.

Guvernul: „Premierul își exprimă disponibilitatea, dar cere reprogramarea întâlnirii”

Potrivit unui comunicat transmis de Executiv, Ilie Bolojan „”a primit cu interes invitația grupurilor parlamentare PSD și AUR”, însă programul său de luni este dedicat aproape integral semnării contractului cu compania Rheinmetall și discuțiilor despre Programul SAFE, proiecte considerate „de importanță majoră pentru economia și capacitățile de apărare ale României”.

„Cu asigurarea întregii sale disponibilități, premierul Ilie Bolojan va cere Birourilor permanente ale Parlamentului reprogramarea „Orei Premierului” pentru o zi care să permită armonizarea agendelor”, se mai arată în comunicat.

Guvernul subliniază, totodată, că „Parlamentul este o instituție fundamentală a democrației, care trebuie respectată ca atare, iar o dezbatere civilizată și serioasă pe teme de interes public nu poate fi decât benefică pentru cetățenii României”.

Citeşte şi: Ilie Bolojan, reacție după aprobarea noului PNRR. „Termenele și condițiile negociate trebuie respectate!”

Sorin Grindeanu: „Aștept ca premierul să vină cu explicații și un plan concret”

Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, care conduce și Camera Deputaților, a fost cel care a inițiat chemarea premierului în fața Parlamentului. Acesta a declarat că așteaptă de la Ilie Bolojan „explicații clare” privind retragerea trupelor SUA și o prezentare detaliată a planului guvernamental de întărire a securității României.

”Aştept să vină în Parlament să explice românilor de ce am ajuns în această situaţie, să vină să spună, domnilor, uitaţi, spre deosebire de Polonia, de exemplu, noi avem lucrurile aşa, aşa şi aşa şi Ministrul de Externe, care din ce am văzut eu în urmă cu vreo trei săptămâni, a avut o întâlnire la Washington, de unde noi, românii, am primit asigurări că toate lucrurile sunt în regulă, uite că la vreo lună, nici măcar o lună, pare că nu-i aşa. Dar mă aştept şi la un plan concret, dincolo de ce s-a întâmplat şi explicaţii. Eu mă aştept ca în Parlament, când se vine, să se prezinte şi un plan concret despre cum întărim securitatea României, având în vedere ceea ce s-a întâmplat sau ceea ce s-a anunţat de către partenerul nostru strategic. Asta mă interesează pe mine, să văd cauzele şi să văd acel plan concret”, a declarat Sorin Grindeanu.

Citeşte şi: Guvernul Bolojan pregătește un nou pachet de reforme: Reduceri de posturi, reorganizarea localităților și desființări de instituții

Reacție de la Cotroceni: premierul va merge „când programul îi va permite”

Consilierul prezidențial Ludovic Orban a precizat că premierul va da curs convocării Parlamentului, însă nu luni, ci la o dată ulterioară, „când programul îi va permite”.

”Sunt convins că premierul Bolojan va da curs acestei invitaţii conform procedurilor parlamentare. Nu ştiu dacă luni, dacă marţi, când programul îi va permite dar cu siguranţă va veni în faţa Parlamentului pentru a răspunde la întrebările care îi vor fi adresate”, a spus Ludovic Orban.

Totodată, acesta a catalogat chemarea făcută de PSD drept „stranie”, având în vedere că formațiunea face parte din coaliția de guvernare și a deținut Ministerul Apărării până recent: ”Chiar dacă este stranie această chemare în Parlament, făcută de un partid din cadrul coaliţiei, partid care a deţinut Ministerul Apărării până la acest guvern, aici se intră într-o procedură parlamentară care este reglementată de regulamentul Camerei Deputaţilor”.

Informatii

Adresa : București, Str. Gramont 38

Email : redactiei@stiridinlume.ro

Publicitate NEXT LEVEL EVENTS

E-mail: lucian.morteanu@nextlevelevents.ro

Telefon 0726 363 128