Home » Politică » Sondaj Agenția de Rating Politic: AUR își menține primul loc în intenția de vot. PNL înregistrează cea mai mare creștere

Sondaj Agenția de Rating Politic: AUR își menține primul loc în intenția de vot. PNL înregistrează cea mai mare creștere

Robert Stan / 08.07.2026, 13:30
Sondaj Agenția de Rating Politic: AUR își menține primul loc în intenția de vot. PNL înregistrează cea mai mare creștere

AUR rămâne principala opțiune a alegătorilor români, potrivit celui mai recent sondaj realizat de Agenția de Rating Politic, însă PNL este formațiunea care înregistrează cea mai spectaculoasă creștere în intenția de vot.

Conform cercetării sociologice, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, AUR ar obține 36,4% din voturi, în ușoară creștere față de nivelul de 35,8% înregistrat în aprilie.

Pe locul al doilea se situează PNL, creditat cu 22,4% din intențiile de vot, față de doar 14,2% în urmă cu trei luni. Astfel, liberalii sunt partidul cu cea mai mare evoluție pozitivă în preferințele electoratului, câștigând peste opt puncte procentuale.

PSD coboară pe poziția a treia, cu 17,9%, în creștere modestă față de aprilie, când era cotat la 17,2%. USR este preferat de 10,5% dintre respondenți, în ușoară scădere de la 11,2%, iar UDMR se situează la 4,9%.

Potrivit sondajului, S.O.S. România și POT nu ar mai reuși să depășească pragul electoral de 5% necesar pentru intrarea în Parlament. S.O.S. România este creditat cu 2,9%, iar POT cu doar 1,3%, ambele formațiuni înregistrând scăderi semnificative față de luna aprilie.

Citeşte şi: PNL răspunde dur atacurilor lui Sorin Grindeanu. „Coaliția cu PSD este un capitol încheiat”

În ceea ce privește soluțiile pentru depășirea actualei crize politice, 33,2% dintre respondenți consideră că organizarea alegerilor anticipate reprezintă cea mai bună variantă.

Refacerea coaliției PSD-PNL-USR-UDMR este susținută de 11,4% dintre participanții la sondaj, în timp ce 11,3% ar prefera instalarea unui guvern tehnocrat.

Un executiv format din AUR și PSD este văzut drept soluție de 6,8% dintre respondenți, iar revenirea la formula rotativei guvernamentale este susținută de 5,7%.

În același timp, 4% dintre cei chestionați ar susține un guvern minoritar PNL sprijinit de AUR, iar 3,7% ar opta pentru un guvern minoritar PSD susținut de formațiunea condusă de George Simion.

Citeşte şi: Traian Băsescu îl atacă pe Nicușor Dan. „L-am susținut și îl susțin, acum îl critic, pentru că nu face ce trebuie”

Sondajul relevă și un grad ridicat de neîncredere în variantele de premier vehiculate până acum. Astfel, 56,1% dintre respondenți consideră că niciunul dintre numele propuse nu este potrivit pentru funcția de prim-ministru.

Dintre persoanele menționate în cercetare, Sorin Grindeanu este preferat de 11,5% dintre participanți, iar Siegfried Mureșan de 8,7%.

Citeşte şi: Adrian Câciu: „PSD, PNL și UDMR ar putea forma un nou guvern majoritar”. USR, exclus!

Sondajul Agenției de Rating Politic a fost realizat în perioada 30 iunie – 3 iulie 2026, prin interviuri telefonice și online, pe un eșantion de 1.774 de persoane. Marja de eroare este de ±2,8%.

Tags:

Informatii

Adresa : București, Str. Gramont 38

Email : redactiei@stiridinlume.ro

Publicitate NEXT LEVEL EVENTS

E-mail: lucian.morteanu@nextlevelevents.ro

Telefon 0726 363 128