Home » Știri » Știri sociale » Care români vor mai primi indemnizaţia de hrană. Legea a fost modificată

Care români vor mai primi indemnizaţia de hrană. Legea a fost modificată

Redactia Redactia / 28.07.2025, 10:55
Care români vor mai primi indemnizaţia de hrană. Legea a fost modificată

Vești proaste pentru o parte dintre angajații din sectorul public: indemnizaţia de hrană nu va mai fi acordată tuturor, așa cum se întâmpla până acum. Potrivit Legii nr. 141/2025, publicată în Monitorul Oficial pe 25 iulie, acest drept financiar va fi acordat doar celor care au salarii nete de până la 6.000 de lei pe lună, inclusiv.

Această măsură transformă indemnizația de hrană într-un ajutor cu caracter social, destinat angajaților cu venituri mai reduse, inclusiv celor din sistemul de învățământ. Anterior, plafonul era de 8.000 de lei net, însă noua lege a scăzut semnificativ acest prag.

Citeşte şi: Guvernul pregăteşte noi măsuri dure pentru pensionari. Ce schimbări vizează Executivul condus de Ilie Bolojan

Conform Ordinului nr. 4.441 din 15 mai 2024, publicat în Monitorul Oficial şi aplicabil în special pentru cadrele didactice și personalul auxiliar, acordarea indemnizației de hrană se calculează în funcție de salariul net aferent funcției de bază.

Ce prevede noua lege

Legea 141/2025 modifică articolul 18 din Legea-cadru a salarizării (Legea 153/2017) astfel:

Art. 18. — (1) Ordonatorii de credite acordă lunar, pentru personalul încadrat ale cărui salarii lunare sunt de până la 6.000 lei net inclusiv, o indemnizație de hrană de 347 lei lunar. De acest drept nu beneficiază personalul căruia i se acordă alte drepturi de hrană, potrivit legislației specifice.

Astfel, funcționarii și angajații din sectorul public care au salarii nete peste 6.000 lei sau care beneficiază de alte forme de compensații alimentare vor pierde acest beneficiu.

Citeşte şi: Legea Austerităţii a fost publicată în Monitorul Oficial. Ce scumpiri se anunţă de la 1 august 2025

Indemnizația de creștere a copilului rămâne incompatibilă cu alte venituri

În altă ordine de idei, Parlamentul a respins recent un proiect de lege care ar fi permis părinților aflați în concediu de creștere a copilului să obțină și alte surse de venit în paralel.

Conform legislației actuale, părintele aflat în concediu (mama sau tata) primește o indemnizație lunară calculată în funcție de veniturile realizate anterior. Aceasta poate fi încasată până când copilul împlinește 2 ani, iar în cazul copiilor cu dizabilități, până la 3 ani, pe baza actelor justificative.

Cu toate acestea, părintele nu poate cumula indemnizația de creștere cu alte venituri profesionale pe perioada concediului.

Informatii

Adresa : București, Str. Gramont 38

Email : redactiei@stiridinlume.ro

Publicitate NEXT LEVEL EVENTS

E-mail: lucian.morteanu@nextlevelevents.ro

Telefon 0726 363 128