Home » Politică » Planul lui Nicușor Dan după moţiune. Negocieri neoficiale cu PSD, PNL, USR şi UDMR

Planul lui Nicușor Dan după moţiune. Negocieri neoficiale cu PSD, PNL, USR şi UDMR

Robert Stan / 05.05.2026, 07:31
Planul lui Nicușor Dan după moţiune. Negocieri neoficiale cu PSD, PNL, USR şi UDMR

Nicușor Dan ar urma să adopte o strategie prudentă după votul asupra moțiunii de cenzură, evitând declanșarea imediată a consultărilor oficiale cu partidele parlamentare, potrivit unor surse politice.

În cazul în care moțiunea împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan va fi adoptată, discuțiile formale de la Palatul Cotroceni ar putea fi amânate cel puțin până săptămâna viitoare sau chiar mai mult. În schimb, președintele ar prefera o primă etapă bazată pe negocieri informale, purtate discret cu liderii principalelor partide.

Printre cei cu care ar urma să discute se numără Sorin Grindeanu (PSD), Ilie Bolojan (PNL), Dominic Fritz (USR) și Kelemen Hunor (UDMR). Aceste întâlniri ar avea loc fără anunțuri oficiale sau comunicări publice privind concluziile.

Strategia ar urmări evitarea presiunii pentru o desemnare rapidă a unui nou prim-ministru.

Citeşte şi: Nicușor Dan respinge varianta Călin Georgescu premier. „E bun de titlu de ziar, dar e exclus în practică”

Nicușor Dan a subliniat deja că, într-o eventuală criză guvernamentală, prioritatea este găsirea unei soluții stabile, nu una grăbită.

„De principiu, soluția trebuie să fie stabilă mai mult decât rapidă. Trebuie să existe niște premise care să garanteze că va dura cât mai mult, mai mult decât rapiditatea. Toate variantele pe care le am în cap se bazează pe o susținere majoritară de partide pro-occidentale”, a spus Nicuşor Dan.

Conform stiripesurse.ro, șeful statului ar încerca, în spatele ușilor închise, să testeze disponibilitatea partidelor pro-occidentale de a forma o nouă majoritate parlamentară, evitând tensiunile care au dus la destrămarea coaliției.

Citeşte şi: PSD ia în calcul două scenarii dacă moțiunea trece și nu se reface coaliția cu PNL fără Ilie Bolojan

Miza principală rămâne refacerea unei majorități pro-occidentale, capabile să asigure stabilitatea politică și continuarea proiectelor importante, precum PNRR.

Citeşte şi: Ilie Bolojan explică ce se întâmplă cu Guvernul în funcție de votul moțiunii de cenzură. Ce rol au Parlamentul şi preşedintele României

În același timp, președintele a exclus posibilitatea ca AURsă impună un premier, respingând inclusiv scenariul în care Călin Georgescu ar putea ajunge în această poziție.

Informatii

Adresa : București, Str. Gramont 38

Email : redactiei@stiridinlume.ro

Publicitate NEXT LEVEL EVENTS

E-mail: lucian.morteanu@nextlevelevents.ro

Telefon 0726 363 128