Home » Sport » UTA – Hermannstadt: Duel echilibrat la Arad

UTA – Hermannstadt: Duel echilibrat la Arad

Redactia Redactia / 26.07.2025, 10:47
UTA – Hermannstadt: Duel echilibrat la Arad

UTA – Hermannstadt, meci din etapa a 3-a a SuperLigii României, se va disputa sâmbătă, 26 iulie 2025, de la ora 18:30, pe Stadionul Francisc Neuman din Arad. Partida va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Confrumtarea de la Arad aduce față în față două formații cu obiective interesante în acest sezon: UTA, care speră să ajungă pentru prima dată în play-off, și Hermannstadt, proaspăta finalistă a Cupei României. Este, fără îndoială, unul dintre cele mai atractive dueluri ale etapei.

UTA a obținut două puncte în primele două runde, după remize spectaculoase: 3-3 acasă cu Universitatea Craiova și 1-1 în deplasare cu Universitatea Cluj. Arădenii au încheiat sezonul trecut pe locul 10 la general, după ce au terminat pe poziția a 4-a în play-out, cu 31 de puncte. În sezonul regulat, au ocupat locul 11, acumulând 34 de puncte.

În presezon, echipa pregătită de Adrian Mihalcea a disputat două partide amicale în Slovenia, pierzând cu 0-1 în fața celor de la Vllaznia Shkoder (Albania) și cu 1-2 în fața lui Zeleznicar Pancevo (Serbia).

UTA este neînvinsă în ultimele cinci partide oficiale din campionat, ultimul eșec fiind chiar împotriva lui Hermannstadt, pe 26 aprilie 2025, scor 0-3 la Sibiu. Pe teren propriu, UTA nu a mai pierdut din 10 martie, când Dinamo s-a impus cu 2-0 la Arad.

Hermannstadt are, la rândul ei, două puncte după primele două etape, în urma unor remize spectaculoase: 1-1 cu FCSB, în deplasare, și 2-2 acasă, contra lui Metaloglobus. Sibienii au terminat sezonul trecut pe primul loc în play-out, cu 36 de puncte, iar în sezonul regulat au ocupat poziția a 8-a, cu 41 de puncte.

Echipa antrenată de Marius Măldărășanu, cel mai longeviv antrenor din SuperLiga (în funcție din vara lui 2021), a avut o vară încărcată, disputând două amicale internaționale cu Prishtina (Kosovo), încheiate 2-2 și 2-3, precum și trei jocuri-școală câștigate: 3-0 cu Africa Soccer, 2-0 cu CS Șelimbăr și 3-2 cu Unirea Ungheni.

În sezonul trecut, UTA și Hermannstadt s-au întâlnit de trei ori: de două ori în sezonul regulat (1-1 la Arad și 0-0 la Sibiu), iar în play-out sibienii s-au impus categoric, scor 3-0, pe teren propriu.

Superbet oferă cota 1,30 pentru pronosticul 1X: victorie pentru gazde sau rezultat de egalitate în meciul UTA – Hermannstadt.

Articol susţinut de: Superbet.

Informatii

Adresa : București, Str. Gramont 38

Email : redactiei@stiridinlume.ro

Publicitate NEXT LEVEL EVENTS

E-mail: lucian.morteanu@nextlevelevents.ro

Telefon 0726 363 128