Președinta Delcy Rodriguez: Venezuela nu a luat niciodată în calcul să devină al 51-lea stat american
Președinta interimară a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a afirmat luni, la Haga, că ideea ca țara sa să devină al 51-lea stat al SUA nu a fost niciodată luată în calcul, în contextul declarațiilor făcute de președintele american Donald Trump despre controlul asupra statului venezuelean.
„Asta nu ar fi fost niciodată luat în calcul, pentru că dacă există ceva ce noi, venezueleni și venezuelene, avem, este faptul că iubim procesul nostru de independență, ne iubim eroii și eroinele independenței”, a răspuns aceasta unei jurnaliste.
Delcy Rodriguez a precizat că guvernul pe care îl conduce lucrează la o „agendă diplomatică de cooperare” cu Statele Unite, după reluarea relațiilor diplomatice cu Washingtonul în luna martie, relații întrerupte în urmă cu șapte ani de Nicolas Maduro.
Citește și:Propuneri AUR pentru reducerea evaziunii și relaxare fiscală: Taxarea inversă a TVA și reducerea taxării muncii
Declarațiile au fost făcute la Haga, unde oficialul venezuelean a participat la o audiere la Curtea Internațională de Justiție privind disputa pentru Essequibo, teritoriu bogat în petrol, administrat de Guyana și revendicat de Caracas.
Potrivit presei americane, Donald Trump a declarat pentru Fox News că analizează „serios” posibilitatea ca Venezuela să devină al 51-lea stat american. În luna martie, acesta a publicat pe rețeaua sa Truth Media un mesaj în care sugera această idee:
„Lucruri bune vin din Venezuela în ultima vreme (…) Statul nr. 51 cineva?”
Fostă vicepreședintă în perioada lui Nicolas Maduro, Delcy Rodriguez a promovat reforme legislative în domeniul petrolului și al mineritului, permițând accesul unor actori privați, inclusiv americani, în aceste sectoare. De asemenea, a fost adoptată o amnistie în urma căreia au fost eliberați sute de deținuți politici, aproximativ 500 rămânând în detenție. Totodată, aceasta a anunțat o reformă a sistemului judiciar.
Donald Trump și-a exprimat în mai multe rânduri aprecierea față de măsurile adoptate de conducerea interimară a Venezuelei și a început relaxarea treptată a sancțiunilor impuse țării. În același timp, opoziția venezueleană continuă să solicite organizarea de alegeri.