Home » Știri » Știri sociale » Avertisment dur al fostului șef al Armatei. Ştefan Dănilă: „Cel mai prost scenariu pentru România este cel în care Ucraina ar fi ocupată de Federația Rusă”

Avertisment dur al fostului șef al Armatei. Ştefan Dănilă: „Cel mai prost scenariu pentru România este cel în care Ucraina ar fi ocupată de Federația Rusă”

Redactia Redactia / 01.12.2025, 08:35
Avertisment dur al fostului șef al Armatei. Ştefan Dănilă: „Cel mai prost scenariu pentru România este cel în care Ucraina ar fi ocupată de Federația Rusă”

Generalul Ştefan Dănilă, fost șef al Statului Major al Armatei Române, avertizează că România nu ar fi amenințată în primul rând de un atac militar direct al Rusiei, ci de posibilitatea ca Ucraina să ajungă complet sub controlul Moscovei. Într-un interviu acordat publicației Adevărul, acesta descrie un scenariu extrem de periculos pentru securitatea națională.

„Ucraina, transformată într-o platformă împotriva României”

Potrivit generalului, dacă Ucraina ar fi ocupată de Rusia și ar fi instalate acolo baze militare, situația pentru România s-ar complica dramatic:

„Cel mai prost scenariu pentru România este acela în care Ucraina ar fi sub controlul Federației Ruse. Moscova ar impune un guvern marionetă și ar putea folosi populația ucraineană pentru a ne hărțui, fără a se implica direct”, a spus Ştefan Dănilă, care estimează că efectele s-ar simți imediat și în Republica Moldova, care „ar cădea foarte ușor sub influența Rusiei” dacă Ucraina ar fi pierdută.

Citeşte şi: Volodimir Zelenski l-a invitat pe Nicușor Dan în Ucraina. Cooperare strategică între Kiev și București

„O invazie terestră în România este o fantezie”

Generalul Ștefan Dănilă consideră improbabil un atac militar direct asupra României și subliniază că țara noastră nu reprezintă un interes strategic vital pentru Rusia: „O invazie terestră este un scenariu fantezist. Federația Rusă nu ar avea un motiv serios să invadeze România și ar pierde mai mult decât ar câștiga”. Acesta admite însă că acțiuni indirecte – atacuri cibernetice, destabilizare, operațiuni hibride – sunt posibile, motiv pentru care România trebuie să fie pregătită pentru diverse situații.

Diferența dintre Ucraina și România, explicată de general

Dănilă amintește că, în cazul Ucrainei, Rusia a acționat pentru că avea un interes strategic major: „Rusia nu a putut accepta ideea ca Ucraina să ajungă în NATO. România nu are aceeași importanță vitală pentru Putin”.

Reacția lui Vladimir Putin: „E o prostie totală că Rusia ar vrea să atace Europa”

Declarațiile generalului vin în contextul mesajului transmis de Vladimir Putin într-o conferință la Bișkek. Liderul de la Kremlin a respins categoric ideea că Rusia ar intenționa să lanseze un atac asupra Europei, afirmând: „Rusia nu are de gând să atace Europa. Pentru noi este o absurditate totală”.

Vladimir Putin a criticat liderii occidentali care avertizează în legătură cu posibile acțiuni agresive ale Rusiei, susținând că aceștia încearcă fie să crească bugetele de apărare, fie să își îmbunătățească propriile poziții politice.

Informatii

Adresa : București, Str. Gramont 38

Email : redactiei@stiridinlume.ro

Publicitate NEXT LEVEL EVENTS

E-mail: lucian.morteanu@nextlevelevents.ro

Telefon 0726 363 128