Președintele american Donald Trump a afirmat că este nemulțumit de grupările kurde, cărora Statele Unite le-au trimis arme pentru a fi distribuite participanților la protestele izbucnite în ianuarie în Iran. Potrivit liderului american, armamentul nu a mai ajuns la destinatari, relatează agenția EFE.
„Sunt dezamăgit de kurzi, ca să fiu sincer. Kurzii ne-au dezamăgit”, a spus Trump într-un interviu acordat postului Fox News. „Cred că (acele arme, n.red) le-au păstrat pentru ei. Mi se pare o rușine, dar voi ține cont de asta. O voi ține minte”, a avertizat el.
Trump susținuse încă din luna aprilie că Statele Unite au furnizat arme manifestanților implicați în protestele antiguvernamentale din Iran, prin intermediul grupărilor kurde, însă acestea nu ar fi fost livrate mai departe și ar fi rămas în posesia acestora.
Autoritățile de la Teheran au reușit să depășească acel val de proteste, care a fost reprimat violent. După eșecul tentativei de schimbare a regimului iranian cu unul favorabil intereselor americane, Statele Unite și Israelul au început, la 28 februarie, o campanie de bombardamente împotriva Iranului, justificată prin obiectivul eliminării programelor nucleare și de rachete balistice ale acestei țări.
Deși atacurile aeriene au afectat puternic conducerea politică iraniană, regimul de la Teheran continuă să existe și poartă negocieri cu Statele Unite pentru încheierea unui acord. Aceste discuții au loc după armistițiul convenit la 8 aprilie, care este în prezent pus sub presiune de noi bombardamente americane și de reacțiile militare iraniene îndreptate împotriva bazelor SUA din regiune.
În același interviu și într-un mesaj publicat pe platforma sa Truth Social, Trump a avertizat că Iranul va fi lovit „foarte tare diseară” și a afirmat că Statele Unite vor prelua în curând controlul asupra infrastructurii petroliere și de gaze a acestei țări. El a menționat inclusiv posibilitatea ocupării insulei Kharg, principalul terminal petrolier iranian, prin care este exportată aproximativ 90% din producția de petrol a Iranului.
„La un moment dat, într-un viitor nu prea îndepărtat, vom lua Insula Kharg, și alte puncte ale infrastructurii petroliere, și vom prelua controlul total asupra piețelor lor de petrol și gaze, cam la fel cum am făcut cu Venezuela”, a scris el pe Truth Social.
În mesajul respectiv, Trump nu a oferit detalii despre o eventuală intervenție militară terestră. Totuși, în interviul acordat Fox News, el a reluat ideea intensificării bombardamentelor împotriva Iranului și a afirmat că armata americană ar putea invada și ocupa țara „mâine”, deoarece aceasta „este lipsită de apărare” după operațiunile militare desfășurate de SUA și Israel.
Cu toate acestea, liderul american a declarat că ar prefera evitarea atacurilor asupra unor obiective civile, precum poduri, centrale electrice sau infrastructuri de alimentare cu apă, deoarece în asemenea situații „oamenii suferă”. În declarații anterioare, el evocase posibilitatea unor atacuri asupra unor astfel de obiective.
Trump a explicat reluarea bombardamentelor prin faptul că Iranul a doborât un elicopter militar american Apache și prin ceea ce a descris drept tergiversarea de către Teheran a acceptării unui acord privind soluționarea definitivă a dosarului nuclear, în special în ceea ce privește neutralizarea rezervelor iraniene de uraniu îmbogățit.